Warto oszczędzać, nawet jeśli będą to małe kwoty

Dwa złote dziennie albo piętnaście miesięcznie to nie są oszczędności, które robią wrażenie. Pomimo to warto odkładać nawet niewielkie kwoty. Dlaczego interesować się tak nieznacznymi kwotami? Niewiele to więcej niż nic, a ziarnko do ziarnka… Istotne jest też, że wyrabia się u siebie nawyk oszczędzania.


Nawet mała zaoszczędzona kwota to zysk


Kilka złotych zaoszczędzonych każdego dnia to pieniądze, które pozostają. Nawet gdyby to była złotówka, to też lepiej ją mieć niż jej nie mieć. Jest to zysk. Jedna złotówka, dwa złote to kwoty, za które można coś kupić. Decydując się na oszczędzanie pieniędzy, powiększa się swoje zasoby finansowe. Gdy dotyczy to drobnych kwot, to nieznacznie, ale jednak.


Odkładanie pieniędzy dostępne dla każdego


Nie każdy może sobie pozwolić na gromadzenie dużych oszczędności. Małą sumę zwykle da się odłożyć. Jeśli nie można odłożyć więcej, to warto chociaż symbolicznie. Oszczędzanie małych kwot możliwe jest nawet przy niedużych zarobkach. Jeden z produktów w sklepie można kupić tańszy i już są oszczędności. Jeśli ktoś pije kawę na mieście, może niekiedy z tego zrezygnować. Jedna paczka papierosów zamiast dwóch to kolejny sposób, by coś zaoszczędzić.


Drobne oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej


Tym, co najlepiej rozstrzyga wątpliwość, czy oszczędzać drobne kwoty, jest sumowanie się ich w dłuższej perspektywie. To oznacza przysłowie, że ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. Jeśli jedyne pieniądze, które można odłożyć, to złotówka dziennie, to w ciągu miesiąca jest już trzydzieści złotych. Ważne jest systematyczne oszczędzanie. Wtedy z małych sum zrobią się znaczne.


Wyrabianie nawyku odkładania pieniędzy


Warto zacząć odkładać nieduże kwoty także po to, by wyrobić sobie nawyk oszczędzania. Na razie oszczędzanie małych kwot to może być jedyne, na co można sobie pozwolić. Z czasem sytuacja finansowa może się poprawić. Wtedy przyjdzie pora na większe oszczędności. By wtedy nie mieć z tym problemu, warto zacząć już teraz odkładać, ile można.
Jak ktoś zaczyna odkładać pieniądze, dylemat, czy oszczędzać małe kwoty, mija. Daje to mnóstwo satysfakcji. Przyjemnie jest patrzeć, jak zgromadzona suma stale się powiększa.

1 thought on “Warto oszczędzać, nawet jeśli będą to małe kwoty

  1. Oczywiście że warto! Nawet 200 złotych miesięcznie to w okresie roku 2400 zł! A za to można już na przykład pojechać na wakacje.

Comments are closed.