6 cech, które kształtujesz w swoim dziecku, dając mu kieszonkowe

Zbyt często odstępujemy dziś od uczenia dzieci samodzielności życia. Wynika to z naszej troski o maluchy, które staramy się odciążyć i nie obarczać ich swoimi troskami. Chcemy im zapewnić cudowne dzieciństwo i nawet nie dostrzegamy, że nasze dzieci rosną i z dnia na dzień staja się dorosłe. W tym momencie spostrzegamy, że ten wysoki mężczyzna czy piękna kobieta są zupełnie nieprzygotowani do samodzielnego zarządzania swoimi pieniędzmi. Zacznij dawać swojemu dziecku kieszonkowe, bo dzięki temu kształtujesz w nim kilka ważnych umiejętności.


1. Samodzielność


Swoje pieniądze, takie, nad którymi rodzic nie ma specjalnej kontroli to przede wszystkim nauka samodzielności. Młody człowiek uczy się, że ceny bywają różne, warto je sprawdzać i porównywać. Zyskuje swobodę wyboru, a jeśli nauczy się wybierać dobrze banalne drobiazgi, możemy być spokojni, że jego poważne decyzje finansowe także będą przemyślane. Własne pieniądze dodają pewności siebie, a twoje dziecko uczy się, że jest osobnym człowiekiem, który nie zawsze będzie zależał od rodziców.


2. Odpowiedzialność


Kieszonkowe to nieodłączny element nauki odpowiedzialności. Wszelkie decyzje niosą przecież za sobą określone konsekwencji. Tylko w tym przypadku, to przede wszystkim my, rodzice musimy być solidni. Proste, jeśli umawiamy się, że kieszonkowe wypłacamy w każdy poniedziałek i jest przeznaczone na konkretne rzeczy, nie ulegajmy, gdy w piątek zabraknie mu na kino. Dziecko musi wiedzieć, na co są pieniądze, nauczyć się planować wydatki i wiedzieć, że jeśli przesadzi z wydatkami, po prostu zabraknie mu na kolejne zakupy.


3. Podstawy ekonomii domowej


Zarządzając swoimi pieniędzmi, dziecko włącza się stopniowo w zdobywanie wiedzy o domowym budżecie. Proste, jeśli powierzymy mu środki przeznaczone na opłacanie korepetycji, szybko zorientuje się, jaka jest stawka godzinowa i porówna ją z naszymi zarobkami. Czasami taki banał staje się mobilizacją do samodzielnej nauki.


4. Przywykanie do bycia dorosłym


Kieszonkowe pozwala naszemu dziecku stopniowo przywyknąć do życia dorosłym. Przyjdzie przecież taki czas, gdy dziecko będzie musiało wyfrunąć z domu i radzić sobie bez naszej pomocy. Dajmy mu czas na oswojenie się z rzeczywistością i nawet pozwólmy na popełnienie błędów, gdy jesteśmy na tym etapie, że łatwo nam wyciągnąć do niego pomocną rękę.


5. Kontrolowanie emocji


Naście lat to taki trudny wiek, gdy w człowieku buzują hormony i dopiero kształtuje się w nim spokój i umiejętności radzenia sobie z emocjami. Sprawy nie ułatwia to, że we współczesnym świecie zewsząd osaczają ich bodźce, które dodatkowo potęgują niepokój. Nastolatki często działają pod wpływem impulsów, a kieszonkowe i zarządzanie pieniędzmi pomaga kontrolować te emocje i nie ulegać wszystkim bodźcom, które nas otaczają. Zarządzając pieniędzmi trzeba działać spokojnie, kontrolować emocje i korzystać z pomocy doradców, przed podjęciem decyzji.


6. Wiara w siebie


Tak, własne pieniądze dodają człowiekowi pewności siebie. Jeśli jeszcze uda nam się pomóc dziecku w znalezieniu pierwszych możliwości zarabiania dodatkowych pieniędzy, po to, by mogło zrealizować marzenia, dodasz młodemu człowiekowi skrzydeł. Poczuje, że świat stoi przed nim otworem i wcale nie tak trudno go zdobyć. Wiara w siebie to bardzo ważna cecha, która wiele w życiu ułatwia.

1 thought on “6 cech, które kształtujesz w swoim dziecku, dając mu kieszonkowe

  1. Jednak są jakieś pozytywne strony dawania kieszonkowego dziecku. Często spotykam się ze sprzecznymi informacjami na ten temat.

Comments are closed.