Największe bańki spekulacyjne w historii

1. Tulipmania lub kryzys tulipanowy.

Była to pierwsza bańka w historii. Cebulki tulipanów stały się bardzo pożądanym dobrem spekulacyjnym, o wysokich cenach. Czynniki takie jak dżuma czy strach przed krachem spowodowały, że inwestorzy masowo sprzedawali, co doprowadziło do spadku cen i bankructwa tysięcy ludzi. Chcesz wiedzieć, jak uniknąć podobnych sytuacji? W https://materialista.pl znajdziesz niezbędną wiedzę finansową.

2. Bańka południowa.

Około 1720 roku we Francji i Anglii powstały dwie spółki, odpowiednio Compagnie du Mississippi i South Sea Company, które miały na celu uporządkowanie rachunków publicznych obu firm. Ich siła leżała w eksploracji nowych i nieznanych terytoriów. Ostatecznie obie firmy zbankrutowały, a Europa pogrążyła się w wielkiej recesji.

3. Wielka depresja z 1873 roku.

Wiele czynników złożyło się na wywołanie tego kryzysu, uważanego za pierwszy, który naprawdę dotknął cały świat. Spekulacyjne inwestycje w sektor kolejowy oraz wojna między Francją a Niemcami spowodowały Wielki Kryzys, który trwał prawie 20 lat i miał przyszłe konsekwencje polityczne, takie jak wzrost nacjonalizmu.

4. Krach z 1929 roku.

„Czarny czwartek” (potwierdzony kilka dni później przez „czarny poniedziałek”) rozpoczął największy kryzys w historii i ten, w który zaangażowanych było najwięcej krajów. 24 października 1929 roku Wall Street zatrzęsło się, po pęknięciu bańki spekulacyjnej trwającejod wielu lat. W ten sposób rozpoczęła się „Wielka Depresja”, która trwała do czasu tuż przed wybuchem II wojny światowej.

5. Czarny poniedziałek 1987 r.

W kolejny „czarny poniedziałek”, tym razem w październiku 1987 roku, rynki akcji na całym świecie runęły bez wyraźnego powodu. Chciwość na światowych giełdach doprowadziła do dnia paniki, która rozpoczęła się na otwarciu giełdy w Hongkongu, rozprzestrzeniła się na całą Europę i USA

6. Azjatycki kryzys finansowy

Dziesięć lat po ostatnim globalnym kryzysie załamał się azjatycki „cud” finansowy. Słabość ich walut wobec dolara początkowo rozeszła się po Azji, a potem po całej planecie.

7. Bańka dot-com

Wraz z powstaniem Internetu nastąpił wertykalny wzrost firm prowadzących działalność w tym sektorze. Skuszeni nieznanym dotąd potencjałem, wielu inwestorów postawiło na te spółki. Poważne błędy w obliczeniach dotyczących ich przyszłej wyceny sprawiły, że ceny akcji tych firm stały się nie do utrzymania i w końcu balon pękł, doprowadzając do nowej recesji.

8. Kredyty hipoteczne typu subprime

Kolejny poważny błąd, tym razem z kredytami hipotecznymi subprime (znanymi również jako „śmieciowe”), spowodował finansowe trzęsienie ziemi, z którego gospodarki światowe musiały wychodzić przez wiele lat, o ile w ogóle zdołały to zrobić. Upadek rynków giełdowych na całym świecie został wywołany niekontrolowanym wzrostem kredytów dla osób nieuprawnionych oraz ich instrumentalizacją w postaci finansowych instrumentów pochodnych o wątpliwym uznaniu. Jednym ze skutków tego kryzysu w systemie bankowym był upadek giganta bankowości inwestycyjnej Lehman Brothers