O czym warto pamiętać przy inwestowaniu w kryptowaluty?

Kryptowaluty to stosunkowo nowa pozycja wśród stale rosnącego zbioru instrumentów finansowych. Obrót wirtualnymi monetami wymaga przez to sporej ostrożności – sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Po pierwsze: przygotuj się na spore wahania cen

Obrót kryptowalutami zdecydowanie nie jest zadaniem dla osób o słabych nerwach. Zmiany w wycenie konkretnych monet potrafią być ogromne, a wzrost lub spadek o kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt procent w ciągu jednego dnia nie jest niczym nadzwyczajnym. To zarówno plus, jak i minus inwestowania w krypto – wiele zależy od tego, czy będziemy w stanie wykorzystać zmiany na swoją korzyść. Na pewno jednak należy uzbroić się w sporą dozę opanowania, by powstrzymać się przed podejmowaniem pochopnych decyzji.

Uważaj na giełdy kryptowalut

Ze względu na brak regulacji na rynku kryptowalut, przy korzystaniu z giełd umożliwiających obrót aktywami tego typu należy zachować szczególną ostrożność. Wiele serwisów tego rodzaju ma na koncie różnego rodzaju oszustwa czy ataki hakerskie, które mogły spowodować niemałe straty wśród użytkowników. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkowicie skreślić plany zarobku na kryptowalutach – pewna część giełd krypto cieszy się wypracowanym przez lata zaufaniem, przez co mogą być dobrym miejscem do inwestowania.

Co więcej, kryptowaluty coraz częściej pojawiają się w ofertach tradycyjnych instytucji finansowych. Jednym z przykładów jest bank Saxo, który umożliwia inwestowanie w kilkanaście ETF-ów z wirtualnymi monetami. To dobry sposób, by połączyć możliwości oferowane przez rynek kryptowalut ze sprawdzoną ofertą zaufanego podmiotu.

Wiedza to podstawa

Podobnie jak w przypadku innych instrumentów finansowych, inwestowanie w kryptowaluty będzie znacznie bardziej owocne przy dokładnej znajomości aktywów, które chcemy kupić lub sprzedać. Większość wirtualnych monet jest wypuszczana do obrotu wraz ze specjalnym dokumentem opisującym ich działanie – tzw. whitepaper. To w pewnym sensie odpowiednik prospektu emisyjnego składanego przez firmy, które chcą oferować swoje papiery wartościowe na giełdzie. Należy tutaj zaznaczyć, że poszczególne kryptowaluty mogą znacznie różnić się od siebie, co z kolei ma wpływ na ich wycenę i stabilność.

Ryzyko związane z kryptowalutami

Wszystkie inwestycje są obarczone ryzykiem – nie inaczej jest w przypadku kryptowalut. Kupując i sprzedając wirtualne monety, należy jednak wziąć pod uwagę pewne zagrożenia, które nie występują przy innych instrumentach finansowych. Jedną z nich jest wspomniany już brak regulacji: niepewny status prawny kryptowalut może w pewnym momencie znacznie się zmienić, co z pewnością odbije się na ich cenach. Wiele zależy również od zmian w kwestii przyjmowania elektronicznych walut w roli środka płatniczego. Kryptowaluty należą do dosyć ryzykownych inwestycji – spore wahania wartości mogą skończyć się zarówno wysokim zyskiem, jak i niemałą stratą.